Wernisaż „Ballady w piktogramach”

W związku z obchodami 200-lecia pierwszego wydania „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza Fundacja „Nitkomaniacy”, dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zrealizowała projekt „Ballady w piktogramach”. Projekt obejmował przeprowadzenie cyklu warsztatów z udziałem młodzieży licealnej, których przedmiotem było artystyczne odzwierciedlenie treści wybranych utworów ze zbioru „Ballady i Romanse” Adama Mickiewicza w postaci indywidualnie zestawionych piktogramów, wykonanych przy użyciu tradycyjnych technik hafciarskich. Wykonane przez każdego uczestnika hafty stworzyły zbiór, przedstawiony w formie zbliżonej do postaci „zszywanej książki”, tworząc dzieło określane „książką artystyczną”.

@marta_rozanska_fotografia

15 grudnia 2022 r. o godz. 18.00 w gmachu Biblioteki Publicznej miasta stołecznego Warszawy – Biblioteka Główna Województwa Mazowieckiego przy Koszykowej 26/28 odbył się wernisaż prezentujący ukończone dzieło. Głównym celem wydarzenia było zaprezentowanie książki szerszej publiczności, ale była to przede wszystkim okazja do spotkania się uczestników projektu z osobami zainteresowanymi projektem.

@marta_rozanska_fotografia

Wernisaż rozpoczęła Dr Ewelina Rąbkowska – Kierownik Muzeum Książki Dziecięcej, mieszczącej się w budynku Biblioteki Głównej Województwa Mazowieckiego. Następnie Dorota Chodkowska-Błacha – polonistka, odpowiedzialna za stronę merytoryczną projektu, przedstawiła kilka ciekawostek związanych z powstaniem ballad.

W wernisażu udział wziął również – współrealizujący projekt – opowiadacz Jarosław Kaczmarek, który przedstawił swoją autorską interpretację jednej z ballad.

Przez cały czas trwania wernisażu zachęcaliśmy gości do czynnego udziału w wydarzeniu poprzez podjęcie próby wspólnego wyszywania jednego z piktogramów. Wybór padł na projekt przedstawiający Panią Twardowską. Propozycja spotkała się z dużym zaangażowaniem przybyłych osób.

Na zakończenie wernisażu można było podejść i z bliska obejrzeć, strona po stronie, wyszywane piktogramy przedstawiające wybrane cztery ballady Adama Mickiewicza : Świteź, Świtezianka, Pani Twardowska i Lilije.

@marta_rozanska_fotografia

Zdjęcia z wernisażu : @marta_rozanska_fotografia

Marto, wielkie podziękowania za piękną fotorelację z wydarzenia!

Projekty „Ballady w piktogramach” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.