Ballady w piktogramach. Warsztaty.

Pod koniec września rozpoczęliśmy projekt „Ballady w piktogramach”

Projekt obejmował przeprowadzenie cyklu warsztatów z udziałem młodzieży licealnej, których przedmiotem było artystyczne odzwierciedlenie treści wybranych utworów ze zbioru „Ballady i Romanse” Adama Mickiewicza w postaci indywidualnie zestawionych piktogramów, wykonanych przy użyciu tradycyjnych technik hafciarskich.

Wykonane przez każdego uczestnika hafty stworzą zbiór, przedstawiony w formie zbliżonej do postaci „zszywanej książki” tworząc dzieło określane „książką artystyczną”.

Cały projekt został przeprowadzony w Wawerskiej Szkole Realnej, gdzie spotkaliśmy się z dużym zaangażowaniem Młodzieży i ogromnym wsparciem Dyrekcji i Nauczycieli.

Młodzież projektując swoją stronę książki wspierała się zaproponowanymi piktogramami, ale również chętnie zabrała się projektowania własnych wzorów.

Przybliżeniu treści „Ballad i romansów” pomogło nam słuchane na żywo opowieści, opartych na głównych wątkach utworów. Na tym etapie projektu wspierał nas Jarek Kaczmarek ze Stowarzyszenia Grupa Studnia O. Projekt nawiązując do tradycyjnych w tym zakresie form wspólnego słuchania opowiadanych na żywo historii i spędzania razem czasu podczas haftu miał na celu wzmocnienie przekazu i stworzenie wyjątkowych warunków do indywidualnego ich odbioru.

… a nad wartością merytoryczną projektu czuwała wielka pasjonatka rękodzieła i świetna polonistka Dorota Chodkowska-Błacha

Zdecydowaliśmy się pracować nad wybranymi czterema utworami Adama Mickiewicza. Wybraliśmy „Świteź” , „Świteziankę”, „Lilie” i „Panią Twardowską”.

Po zaprojektowaniu piktogramów lub skorzystaniu z propozycji gotowych wzorów młodzież rozpoczęła pracę od przenoszenia wzorów na tkaninę. Pracowaliśmy z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi jakim są podświetlane tablice ledowe lub wykorzystując światło dzienne – korzystaliśmy z szyby w oknie.

Po przeniesieniu wzorów rozpoczęliśmy kolejny etap – czyli wybór kolorów nici.

Wykonanie piktogramów z wykorzystaniem prostych ściegów hafciarskich nawiązuje do tradycji ludowej ozdabiania strojów ludowych i domów. Zanim rozpoczęliśmy wyszywanie powtórzyliśmy sobie kilka podstawowych ściegów i odkryliśmy nowe i rozpoczęliśmy wyszywanie.

Przed nami WIELKI FINAŁ czyli prezentacja gotowej książki „Ballady w piktogramach” w szkołach licealnych i … pokazanie jej większej publiczności prezentując ją na wystawie w Bibliotece Wojewódzkiej w Warszawie.

Zapraszamy na wernisaż naszej wystawy, który odbędzie się 15 grudnia o godzinie 18.00 🙂

Dofinansowano ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury