W związku z obchodami 200-lecia pierwszego wydania „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza prezentujemy Państwu artystyczną formę książki, która odzwierciedla treści wybranych utworów w postaci indywidualnie zestawionych piktogramów, wykonanych przy użyciu tradycyjnych technik hafciarskich.
Historia powstania książki :
Pracę nad Balladami w piktogramach rozpoczęliśmy jesienią 2023 roku od słuchania na żywo opowieści opartych na głównych wątkach wybranych utworów, w ten sposób nawiązaliśmy do tradycyjnych form słuchania opowiadanych na żywo historii i spędzania razem czasu podczas haftu. W książce przedstawiliśmy ballady: Świteź, Świteziankę, Panią Twardowską i Lilie.
Kolejnym etapem naszej pracy było podjęcie próby przedstawienia przez każdego uczestnika projektu wybranej ballady w przy pomocy współczesnych środków komunikacji, w uproszczonej formie obrazkowej. Następnie po przeniesieniu ich na tkaninę rozpoczęliśmy pracę nad pojedyńczymi stronami, które po zakończeniu etapu wyszywania stworzyły zbiór stronic tworzących wyjątkową książkę.
Opis książki :
Książka ma wielkość ok 33 x 33 cm. W całości wykonana jest z dwóch rodzajów tkanin, bawełnianej i tkaniny wykonanej z pokrzywy chińskiej. Wszystkie elementy graficzne w książce są wyszywane ręcznie. Strony zszywane są z boku, po jednej stronie. Tył i przód książki jest usztywniany. Całość zapakowana w pudło introligatorskie.
Materiały dodatkowe udostępnione bezpłatnie wraz z wypożyczeniem książki :
- 16 zaprojektowanych piktogramów
- zestaw pocztówek przedstawiających wybrane ballady – w sumie 8 pocztówek przedstawiających cztery Ballady – Świteź, Świtezianka, Pani Twardowska i Lilie
- link do filmu prezentującego kolejne etapy powstania książki
Propozycja na scenariusz lekcji z prezentacją książki „Ballady w piktogramach” :
- rozpoczynamy od przypomnienia sobie treści wybranych ballad i próbujemy przedstawić je poprzez wybór czterech „rozsypanych” na stole piktogramów. Młodzież podchodzi do stołu i wybiera, wskazuje wybrane piktogramy, które jej zdaniem pasują do opisania wybranej Ballady. Na przykład „Pani Twardowska” – pokazujemy obrazek przedstawiający starszą panią o krępej budowie, diabła w niemieckim stroju z kurzą łapą, cyrograf z pieczęcią i grafikę przedstawiającą chatę, jako Karczmę Rzym.
- kolejnym etapem jest pokaz kilkuminutowego filmu pokazującego kolejne etapy powstawania wyszywanej książki
- finał lekcji – czyli pokaz „na żywo” ukończonego dzieła – czyli wyszywanej książki. Książka wyciągana z pudła – stanowi element „niespodzianki”. Kładziemy ja na środku sali w dobrze oświetlonym miejscu i storna po stronie przeglądamy jej treść.
- można zakończyć spotkanie spisaniem „klasowej” refleksji dot. spotkania z książką – dla młodzieży, która wykonała książkę będzie to z pewnością miłe i wartościowe.
Dodatkowe informacje :
- książkę wypożyczamy BEZPŁATNIE
- książkę można wypożyczyć na kilka dni, maksymalnie 5 dni
- kontakt w sprawie wypożyczeń kontakt@nitkomaniacy.pl