Zapraszamy serdecznie na SPOTKANIE Z HAFTEM – wykład, prezentacja prac i pokaz haftu balckwork. Haft blackwork to rodzaj haftu monochromatycznego, w którym wzory są tworzone przy użyciu głównie czarnych nici na białej tkaninie. Choć najczęściej używa się czarnej nici, mogą być również stosowane inne kolory, ale klasyczna forma haftu to właśnie kontrast czerni i bieli. W czasie spotkania można będzie nie tylko przyjrzeć się z bliska procesowi tworzenia, wykonania ściegów, ale również pytać o szczegóły. Najważniejsze by zainspirować się haftem i jego techniką, a potem wykorzystać zdobytą wiedzę realizując – w wolnym czasie – własne pomysły korzystając z igły i nitki.
Miejsce spotkań: Dom Kultury KADR
Termin spotkania: 05.10.2024 r. [sobota] godzina 12.00
Spotkanie poprowadzi Magdalena Tychmanowicz [Creative embroidery] Magdalena profesjonalne wykształcenie hafciarskie zdobyła w Królewskiej Szkole Haftu w Londynie ( The Royal School of Needlework, Hampton Court, London) I posiada certyfikat tej szkoły. Specjalizuje się w haftach historycznych. Uczy haftu w Pałacu w Wilanowie.
Udział w spotkaniu jest bezpłatny. Nie obowiązują zapisy.
Projekt finansuje Miasto Stołeczne Warszawa, dzielnica Mokotów.
WYWIAD z Magdaleną Tychmanowicz [Creative embroidery]
Historia Blackwork
Początki i pochodzenie haftu Blackwork są mało znane i owiane tajemnicą. Długo istniało przekonanie, że haft ten przyjechał do Anglii wraz z Katarzyną Aragońską, przyszłą żoną Henryka VIII (przybyła do Anglii w 1501 roku). Jednak znaleziono wcześniejsze ślady istnienia tej techniki w Anglii w dokumencie „Opowieści z Canterbury”, opublikowanym w 1387 roku, który wspomina o czarnym hafcie. Szczególnie upodobali sobie tę technikę Tudorowie, co widać na obrazach, gdzie ubrania wyhaftowane są czarną nicią.
W 1543 roku na dwór Henryka VIII przybył malarz Hans Holbein Młodszy, który stał się jego ulubionym portrecistą. Bardzo dokładnie malował szczegóły, dzięki czemu na jego obrazach można zobaczyć ściegi tak wyraźne, że można je odtworzyć.
Dlaczego zajmujesz się Blackwork?
Blackwork jest jedna, obok kilku innych historycznych technik, ktore uprawiam. Interesuje sie technikami historycznymi i haftami dworskimi – stad Blackwork. Uwielbiam jego powtarzalny rytm, latwosc, i szybkosc uzyskania efektu. Biel i czern, prostota.
Co przygotowałaś dla nas na SPOTKANIE Z HAFTEM BLACKWORK, które odbędzie się na 5 października 2024 roku o godzinie 12.00 w Domu Kultury Kadr?
Na Spotkanie z HAFTEM BLACKWORK przygotowałam trzy wzory, które pokażę jak się wykonuje krok po kroku. Zapraszam serdeczne.
SPOTKANIA Z HAFTEM to cykl wykładów poświęcony trzem różnym technikom hafciarskim: haft koralikowy, haft blackwork i haft cieniowany. Tajniki tych wyjątkowych haftów przedstawią specjalistki w tych dziedzinach. Podczas spotkań można usłyszeć krótką historię poszczególnych haftów, obejrzeć przykłady prac wykonanych daną techniką i obserwować proces powstawania jednej z nich. Można nie tylko przyjrzeć się z bliska procesowi tworzenia, wykonania ściegów, ale również pytać o szczegóły. Najważniejsze by zainspirować się haftem i jego techniką, a potem wykorzystać zdobytą wiedzę realizując – w wolnym czasie – własne pomysły korzystając z igły i nitki.
ZOBACZ relację z pierwszego spotkania SPOTKANIE Z HAFTEM KORALIKOWYM, które odbyło się 7 września 2024 roku.