Projekt „Wyszywana Mapa Dzielnicy Ochota” to nie tylko wspólne tworzenie mapy. To również podążanie igłą i nitką wzdłuż ulic dzielnicy Ochota połączone z poznawaniem jej historii. Projektowi, od początku jego realizacji podczas warsztatów i spotkań, towarzyszyła przewodniczka turystyczna Sylwia Strojnowska. Dzięki jej obecności i interesującym opowieściom dowiedziałyśmy się jak na przestrzeni lat rozwijała się ta jedna z piękniejszych dzielnic Warszawy. Uzyskałyśmy informacje o kluczowych projektach i założenia urbanistycznych, począwszy od Filtrów, poprzez projekt utworzenia dzielnicy Marszałka Piłsudskiego, aż do Kampusu UW. Nie zabrakło również historii o czasach II wojny światowej i przebiegu walk w tym rejonie. Każde spotkanie uatrakcyjniły prezentacje archiwalnych zdjęć.
Wszystkie uczestniczki warsztatów zgodnie podkreślały, iż obecność Sylwii i przekazane przez nią interesujące wiadomości na temat Ochoty nie tylko umiliły czas wyszywania mapy, ale przede wszystkim poszerzyły wiedzę na temat tej dzielnicy.
Biblioteka „Pod Skrzydłami”
Nasze spotkania zorganizowaliśmy w przestrzeni MAL przy ulicy Grójeckiej 109, gdzie skorzystaliśmy z zasobów sąsiadującej Biblioteki Publicznej „Pod Skrzydłami”. Oto polecone nam wartościowe tytuły dot. historii i miejsc związanych z dzielnicą Ochota.
- Jerzy S. Majewski, Grzegorz Mika, Jarosław Zieliński – Ochota dzielnica z klasą – architektura i mieszkańcy
- Jarosław Zieliński – Ochotnicy na spacer
- Mateusz Bzówka, Ewelina Klećkowska – OCH. Ilustrowany atlas architektury Ochoty
- Mirosław Sznajder – W Warszawie, na Ochocie