Wyszywana Mapa Dzielnicy Ochota. Warsztaty.

Projekt „Wyszywana Mapa Dzielnicy Ochota”, to cykl spotkań z haftem, z historią dzielnicy Ochota, którego głównym celem było wspólne stworzenie wyjątkowego dzieła w formie artystycznej tkaniny przedstawiającej dzielnicę Ochota.

18 KOBIET

Do projektu zgłosiło się 18 wyjątkowych Kobiet, które – od początku października do połowy listopada 2022 r. – realizowały to szczególne wyzwanie hafciarskie. Z wielką motywacją, chęcią działania, niezależnie od poziomu posiadanych umiejętności w posługiwaniu się igła i nitką, wykonały wspólną pracę przedstawiającą haftowaną mapę dzielnicy Ochota.

POCZĄTKI

Pierwsze spotkanie rozpoczęłyśmy od omówienia projektu mapy [zobacz jak wygląda projekt mapy ] i naniesienia na nią elementów dotyczących miejsc bliskich i ważnych dla uczestniczek. Następnie podzieliłyśmy papierową wersję mapy wydrukowaną w formacie 200 cm x 200 cm na 15 elementów i przydzieliłyśmy – do indywidualnego wykonania – zgodnie z życzeniami uczestniczek.

Wyszywanie poprzedziło przeniesienie wzoru na tkaninę i dobranie odpowiednich kolorów nici (mulin). Podzielone elementy w większości były zbliżone do kwadratów o wymiarze 50×50 cm. Taki format wymagał sporej dokładności i cierpliwości, by przenieść wzór o tej wielkości na tkaninę. Szczególnie ważne było precyzyjne uwzględnienie, stanowiących kontynuację wzoru, „sąsiadujących” elementów mapy. Dziewczyny miały od początku świadomość, że pracują nad wspólną pracą dlatego cały czas dbały o to, by przeniesiony wzór pasował do jego dalszych fragmentów.

WYSZYWANIE

W końcu – po kilku godzinach przygotowań – przyszedł czas na wyszywanie. Dla niektórych dziewczyn było to pierwsze spotkanie z haftem, dla innych spotkanie po latach lub kolejny realizowany tą techniką projekt. Stąd omówiłyśmy i przedstawiliśmy podstawowe ściegi hafciarskie, które zostały zaplanowane do realizacji projektu wyszywanej mapy. Prawie każda z uczestniczek opanowała dodatkowo trudniejszy ścieg, zwany „francuskim węzełkiem”, którego użyłyśmy do wyszywania drzew.

I tak wyszywałyśmy i wyszywałyśmy … podążając z igłą i nitką wzdłuż ulic dzielnicy Ochota … A temu spacerowi towarzyszyły opowieści związane z historią Ochoty i wyjątkowymi miejscami dzielnicy.

[ zobacz relację z naszego spotkania z przewodniczką po Warszawie ]

Po kilkunastu godzinach wyszywania, zarówno w czasie naszych spotkań, jak i w domach, nadszedł czas by dopasować do siebie wyhaftowane elementy. Wszyscy czekaliśmy na ten moment! Dokładność uczestniczek w realizacji kolejnych etapów prac przyniosła oczekiwany efekt. Dopasowane elementy mapy zapakowałyśmy i przesłałyśmy do specjalistki od zszywana ze sobą kawałków tkanin. Anna Sławińska – znana głównie jako realizująca prace obejmujące różne odmiany patchworku – podjęła się zszycia stworzonych przez nas elementów.