𝓖𝓪𝓭𝓴𝓲 𝓼𝔃𝓶𝓪𝓽𝓴𝓲 – 𝓚𝓾𝓬𝓱𝓮𝓷𝓷𝓮 𝓶𝓪𝓴𝓪𝓽𝓴𝓲 to projekt nawiązujący do tradycji wyszywania i prezentowania w domach kuchennych makatek, które zwykle zawierały pozytywne hasła i tworzyły element codziennego wystroju wnętrza. Projekt zakłada powrót do tej tradycji poprzez wykorzystanie formy tkaniny artystycznej do zaprezentowania aktualnych treści, słów, haseł.Dzięki wykorzystaniu prostych ściegów hafciarskich wspólnie stworzyliśmy prace, które stanowią pretekst do rozmowy.
Projekt finansuje Miasto Stołeczne Warszawa, dzielnica MOKOTÓW.
Nasze „gadanie” rozpoczęliśmy od projektowania wzorów, które w kolejnym kroku wyszywaliśmy ręcznie na kuchennych tekstyliach.
Warsztaty kaligrafii prowadziła doświadczona w projektowaniu wzorów makatek kuchennych Barbara Galińska [Barbara Galinska kaligrafia]. Przygotowane wzorniki różnych krojów liter stanowiły punkt wyjścia do projektów. Każdy wybrał styl odpowiedni do słów, które będzie wyszywał.
Warsztaty haftu rozpoczęliśmy od przenoszenia wzorów na wybrane akcesoria. W projekcie pracowaliśmy na starych serwetkach, ściereczkach, fartuszkach. Zależało nam, by dać „drugie życie” zapomnianym szmatkom. Wzory przenosiliśmy wykorzystując podświetlane tablice kreślarskie. Kolejnym krokiem był wybór odpowiedniego koloru nici do wyszywania, by ostatecznie rozsiąść się wygodnie na krześle lub w fotelu i wyszywać.
Ostatnie warsztaty haftu poświęciliśmy na tworzenie „łapek do kuchni” chroniących przed gorącymi garnkami. Wykorzystaliśmy starą bieliznę pościelową [tkaninę z poduszek, prześcieradeł] i inspirując się tradycyjnymi makatkami kuchennymi stworzyliśmy akcesoria kuchenne z napisami: „ciepło, zimno, gorąco”, „łap chwile”, „chwytaj dzień”.
Projekt rozpoczęliśmy 27 września 2023 roku od warsztatów kaligrafii. Przez kolejne tygodnie, co środę spotykaliśmy się w Domu Kultury Kadr w przestrzeni AKUMULATOR, by wyszywać „gadki szmatki – kuchenne makatki”. Przed nami najważniejsze wydarzenie WERNISAŻ wystawy 𝓖𝓪𝓭𝓴𝓲 𝓼𝔃𝓶𝓪𝓽𝓴𝓲 – 𝓚𝓾𝓬𝓱𝓮𝓷𝓷𝓮 𝓶𝓪𝓴𝓪𝓽𝓴𝓲 w czasie którego zaprezentujemy osobiście wszystkie prace, które powstały. Zapraszamy serdecznie 26 listopada o godzinie 18.00 do Domu Kultury KADR.