Wyszywane makatki gwarą z różnych regionów Polski.

Projekt społeczny mający na celu stworzenie galerii projektów [wzorów] makatek kuchennych pisanych gwarą oraz wersji wyszywanych.

Już dziś w realizację projektu zaangażowało się wiele różnych osób z całej Polski. Powstało kilka wzorów, trwają prace nad ich wyszywaniem. Naszym celem jest, by pod koniec sierpnia 2023 stworzyć galerię gotowych – wyszywanych wzorów makatek kuchennych gwarą z różnych regionów Polski.

Powstała również grupa na Facebooku, dzięki której wspieramy się w poszukiwaniu ciekawych wzorów i haseł. Dołącz do nas : Wyszywane makatki gwarą z różnych regionów Polski

Możesz dołączyć do projektu na wiele różnych sposobów :

  • Skorzystaj ze wzorów dostępnych na stronie Fundacji „Nitkomaniacy” i wyhaftuj ręcznie swoją makatkę [ jeżeli będziesz publikować wzór makatki – podaj nazwę autorki / autora projektu ]
  • Zaprojektuj wzór makatki, udostępnij go i osobiście wyhaftuj go
  • Wesprzyj nasz projekt „Wyszywane makatki gwarą z różnych regionów Polski” przesyłając do nas swoją propozycję hasła
  • Wesprzyj nasz projekt „Wyszywane makatki gwarą z różnych regionów Polski” projektując jedną z makatek kuchennych i udostępniając wzór innym osobą [ zobacz jak Twój projekt zaistnieje w wersji wyszywanej ]
Przykład ekspozycji kuchennej makatki. Pochodzenie Internet

Autor projektu : Piotr Szafrański / Hafty Śląskie

Tłumaczenie gwary : Patrzy się jak sowa w księżyc.

Kilka słów o Autorze : Piotr Szafrański, jak sam twierdzi, tradycje i zwyczaje wyssał z mlekiem matki, a dziedzictwo regionu jest dla niego jak powietrze, bez którego nie potrafi już żyć. Jest nie tylko edukatorem i promotorem, ale również zapalonym hafciarzem. „Zawsze mam przy sobie skrawek płótna, nici i igłę. Ostentacyjnie je wyciągam i haftuję w miejscach publicznych” – twierdzi z rozbawieniem i dodaje, że: „pierwsze hafty wykonywał już jako 15-latek”. Haftuje głownie ściegiem płaskim, atłaskowym, czyli tym najbardziej charakterystycznym dla Dobrzenia Wielkiego. Promocją haftu dobrzeńskiego i edukacją w tym zakresie zajmuje się od trzech lat. Uczenie innych haftu daje mu przede wszystkim radość.

Piotr Szafrański pochodzi z rodziny zakorzenionej od pokoleń na historycznym Górnym Śląsku. Jest siódmym udokumentowanym pokoleniem mieszkającym nieustannie we wsi Popielów (powiat opolski). Od 2010 r. był dyrektorem Samorządowego Centrum Kultury, Turystyki i Rekreacji w Popielowie, gdzie m.in. stworzył izbę śląską. Dzięki charyzmie i zaangażowaniu w bardzo szybkim czasie zebrano wyposażenie codzienne, rolnicze, czy też oryginalne stroje. Eksponaty umieszczono w czterech pomieszczeniach (kuchnia, izba paradna, komora i warsztat wikliniarza). Piotr Szafrański stworzył też internetowe archiwum społeczne dotyczące Popielowa. Najstarsze fotografie pochodziły z ok 1890 r. Część z nich znalazła się w wydanych publikacjach „Popielów na dawnej fotografii” „Popielów na dawnej fotografii II” oraz „Powiew przeszłości”

Chcesz wyhaftować kuchenną makatkę wg. projektu Piotra – NAPISZ DO NAS

Autor projektu : Dorota / @domogorobotki i domogo

Tłumaczenie gwary : Szczęście gości w domu wciąż, gdy pomaga żonie mąż.

Kilka słów o Autorce projektu i o projekcie : Makatka z gwarą łowicką, nawiązująca wzorem do wzorów regionalnego haftu łowickiego (kwiaty) oraz do regionalnych łowickich strojów (para „Ksinżoków” lub „Łowicoków”). Wzór jest pomyślany tak, że można go wyhaftować sznureczkiem lub „zamalować” np. atłasikiem, można haftować monochromatycznie lub kolorowo, inspirując się kolorystyką kwiatów i strojów łowickich. Hasło, zapisane gwarą łowicką, brzmi po polsku „Szczęście gości w domu wciąż, gdy pomaga żonie mąż.” – „Scynście guści w dumu wciuns, jak pumogo zunie munz”. Uważam, że to bardzo śliczne hasło i zamierzam powiesić je w swojej kuchni 🙂 Sama pochodzę w regionu będącego pod wpływem Łowicza – ze Skierniewic. Mam duży sentyment do folkloru łowickiego, uważam, że ma mnóstwo uroku. Stroje regionalne są piękne, kolorowe, bogate, a hafty bardzo zdobne. Gwara łowicka jest mi bliska, choć sama nią nie mówię, jednak dość dobrze ją rozumiem, bo choćby od dziadków, rodziny ojca lub osób z otoczenia czasem słyszałam ją lub jej naleciałości. Mój tata w swoim rodzinnym domu na co dzień mówił gwarą łowicką i poprosiłam go o pomoc przy przetłumaczeniu hasła do makatki. Gdyby ktoś miał ochotę pociągnąć temat gwary łowickiej, to przetłumaczyliśmy jeszcze jedno sympatyczne hasełko do kuchni: „Jak se ugotujes, tak se pois” czyli „Jak sobie ugotujesz, tak sobie pojesz”.
Jeśli chodzi o mnie, to kocham rękodzieło i jego wszechstronność, bo można tworzyć rzeczy praktyczne i piękne i mieć przy tym wiele przyjemności. Najczęściej robię na drutach, ale nie boję się żadnego rękodzieła, zatem także szydełkuję, szyję, maluję, zaplatam (np. makramy), haftuję. Dzięki udziale w projekcie Haftowanej mapy Ochoty wciągnęłam się nieco bardziej w haft, co bardzo mi się podoba, dlatego chętnie biorę udział w kolejnym projekcie. Zwłaszcza, że temat jest mi, ponownie, osobiście miły.

Chcesz wyhaftować kuchenną makatkę wg. projektu Doroty – NAPISZ DO NAS

Autor projektu : Monika Piekarska

” Jezdóm Kociewiakam … ” – makatka o charakterze patriotycznym, tekst z piosenki regionalnej

Autor projektu : Monika Piekarska

A u naszy Anki … ” – makatka lekko humorystyczna, wychwalająca urodę i gospodarność kociewskich kobiet.

Tekst zaczerpnięty z kociewskiej przyśpiewki ludowej.

Autor projektu : Monika Piekarska

” Najlepsze psiwo na Kociewiu … ” – humorystyczna makatka z tekstem w gwarze kociewskiej, tekst charakteryzuje specyficzne w gwarze kociewskiej zmiększanie głoski „p” na „ps” lub „psi”.

Kilka słów o Autorce projektów : Monika Piekarska – Kociewianka z urodzenia i z serca, od prawie 20 lat zajmuję się promowaniem kultury ludowej Kociewia, od 12 lat członkini Zespołu Pieśni i Tańca „Psiotrowe Dziywuchy”. Realizowałam kilkanaście projektów, których głównym założeniem było rozpowszechnianie wszystkiego co kociewskie: gwary, tańców, tradycji, kuchni, walorów przyrodniczych i historycznych tego regionu na Pomorzu.

Chcesz wyhaftować kuchenną makatkę wg. jednego z projektów Moniki – NAPISZ DO NAS

Autor projektu : Monika Klejman

„Daj się kajtnąć” jest prośbą o pozwolenie na krótką przejażdżkę rowerem.

Kilka słów od Autorki projektu : Jestem edukatorką, nauczycielką biologii i pasjonatką rękodzieła. W wolnych chwilach szyję, dziergam, haftuję, lepię, wycinam, maluję, sklejam, montuję i eksperymentuję. Skąd pomysł na hasło i grafikę? Pochodzę z Lubelszczyzny. Słowo „brejdak” towarzyszyło mi od zawsze. „Brejdak” to brat. W dzieciństwie tak zwracałam się do mojego brata i tak zwracam się do niego do dzisiaj, kiedy jesteśmy już dorośli. „Daj się kajtnąć” jest prośbą o pozwolenie na krótką przejażdżkę rowerem. Na podwórku, na którym spędzałam swój wolny czas czasami ktoś miał rower. Jeśli ktoś chciał się przejechać na czyimś rowerze, czyli zrobić rundkę dookoła podwórka lub bloku, to wtedy mówił do właściciela roweru „daj się kajtnąć”. Rower jest bohaterem tej makatki, ponieważ za czasów mojego dzieciństwa był on głównym pojazdem służącym do przemieszczania się, nie było jeszcze deskorolek, hulajnóg czy rolek.

Chcesz wyhaftować kuchenną makatkę wg. projektu Moniki – NAPISZ DO NAS

Autorki projektu : Ewa Smykowska / Barbara Galinska kaligrafia

Hasło wymyśliła Ewa. Ewa – członkini Klubu Seniora „U Floriana” w miejscowości Radziejów [ kolebka haftu kujawskiego]. Barbara Galińska – miłośniczka różnych ciekawych projektów związanych z kaligrafią. Efektem współpracy „na odległość” obu Pań jest wyhaftowana przez Ewę makatka wyszywana gwarą z Kujaw.

Chcesz wyhaftować kuchenną makatkę wg. projektu Ewy i Barbary – NAPISZ DO NAS

Autorzy projektu : Magdalena i Patryk ZduńczykKuchnia Urzecza / Joanna Nitkomaniaczka

Projekt powstał dzięki współpracy kilku osób. Hasło zaproponowali Magdalena i Patryk Zduńczyk, autorzy książki kucharskiej o Kuchni Urzecza, rodowici Urzeczanie. Grafikę do projektu zaprojektowała i wyhaftowała makatkę z zachowaniem charakterystycznych ściegów dla tego regionu Joanna Michalska – Prezeska Fundacji „Nitkomaniacy”.

Chcesz wyhaftować kuchenną makatkę wg. projektu Magdaleny, Patryka i Joanny – NAPISZ DO NAS

Dołącz do naszej grupy miłośników wyszywanych makatek kuchennych gwarą z różnych regionów Polski! Jest nasz już ok 100 osób!

WYSZYWANE MAKATKI GWARĄ Z RÓŻNYCH REGIONÓW POLSKI